W stronę wspólnego krajobrazu: ludzie, ludzie, rysie, wilki - relacja z warsztatów
W dniach 22-23 listopada w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej odbyły się dwudniowe warsztaty „W stronę wspólnego krajobrazu / Auf dem Weg zu einer gemeinsamen Landschaft”, zorganizowane przez Rewilding Oder Delta oraz Pracę Przyrodnika. Celem warsztatów było zbadanie złożonych interakcji między ludźmi a rosnącą populacją wilków w Europie. Wraz z powrotem wilków na ich historyczne siedliska, konieczność opracowania zrównoważonych strategii współistnienia staje się coraz pilniejsza.
Warsztaty
Na początku omówiono ochronę wilka w Europie, zagadnienia związane z koegzystencją, a także planowane obniżenia statusu ochronnego tego drapieżnika w Konwencji Berneńskiej. Dyskutowano o aktualnych wyzwaniach oraz perspektywach, jakie niosą zmiany w podejściu do ochrony tego gatunku. Kolejne panele poświęcono zagadnieniom szkód wyrządzanych przez wilki w gospodarstwach rolnych, mechanizmom odszkodowawczym łagodzącym skutki ekonomiczne dla hodowców oraz różnicom w podejściu polskim i niemieckim do tych kwestii. Omówiono także metody ochrony zwierząt gospodarskich i minimalizacji konfliktów, a także przedstawiono ideę wilczych parków jako jednego z potencjalnych sposobów zmniejszania napięć między człowiekiem a wilkiem. Dzień zakończyła inspirująca prelekcja na temat etycznej fotografii przyrodniczej. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć audiowizualny spektakl – diaporamę z pięknymi zdjęciami wilków wykonanymi przez lokalnych fotografów. Natomiast w trakcie całych warsztatów mogliśmy podziwiać wystawę zdjęć dużych drapieżników, która była również inspiracją do rozmów.
Drugiego dnia skupiliśmy się na temacie reintrodukcji rysi w Zachodniopomorskiem. Omawiano kluczowe kwestie związane z ich współistnieniem z lokalnymi społecznościami, takie jak monitorowanie rysi po wypuszczeniu na wolność, metody minimalizowania konfliktów z mieszkańcami oraz rola edukacji społecznej i zaangażowania społeczności w ochronę rysi i ich siedlisk. Uczestnicy mieli możliwość zgłębiania relacji między rysiami a ludźmi, które są kluczowe dla powodzenia działań reintrodukcyjnych.
Na koniec dnia odbył się spacer przyrodniczy, podczas którego przybliżono temat obecności rysi w krajobrazie. Ostatnim punktem programu było praktyczne zapoznanie się ze sprzętem do telemetrycznych badań nad rysiami, zaprezentowanym przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy na temat monitoringu tego gatunku na Pomorzu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w warsztatach, zaangażowanie, inspirujące wykłady oraz aktywne dyskusje, które wniosły ogromną wartość do naszego wydarzenia. Wasze uczestnictwo i wkład nie tylko wzbogaciły program warsztatów, ale również pozwoliły na wymianę doświadczeń, poglądów i pomysłów.
Szczególnie doceniamy otwartość na dialog, zadawanie trudnych pytań oraz dzielenie się spostrzeżeniami z własnej perspektywy. To właśnie dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu Was - uczestników warsztaty stały się nie tylko okazją do nauki, ale także inspirującą platformą do budowania porozumienia i wspólnych rozwiązań w zakresie i koegzystencji z dużymi drapieżnikami.
Wasze pytania i uwagi zmotywowały nas do dalszej pracy nad nowymi inicjatywami i projektami, które mogą przynieść realne korzyści zarówno dla ludzi, jak i przyrody.
Jeszcze raz dziękujemy za udział i wkład w nasze wydarzenie. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza oraz nawiązane kontakty będą dla Was cennym doświadczeniem i przyczynią się do dalszego rozwijania działań na rzecz ochrony wilka i rysia. Zapraszamy do udziału w kolejnych inicjatywach oraz zachęcamy do śledzenia naszych działań!
Uczestnicy wydarzenia
Szczególne podziękowania kieruję do naszych partnerów i patronów.
Dziękuję Rewilding Oder Delta za współorganizację wydarzenia i owocną współpracę w ważnych tematach ochrony przyrody i koegzystencji.
Dziękuję Miesięcznikowi Dzikie Życie za objęcie patronatu medialnego nad warsztatami,
Dziękuję Wojewodzie Zachodniopomorskiemu Adamowi Rudawskiemu za patronat honorowy
Dziękuję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Shivan Fate - Starosta Policki za objęcie patronatem wydarzenia.
Dziękuję partnerowi wydarzenia Zachodniopomorskiemu Towarzystwu Przyrodniczemu za aktywne uczestnictwo, inspirujące wykłady i rozmowy.
Składam również podziękowania gospodarzom wydarzenia – Transgranicznemu Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej w Zalesiu.
Dziękuję wszystkim uczestnikom wydarzenia za aktywny wkład i zaangażowanie, a także za wszystkie miłe słowa i wyrazy uznania, które usłyszeliśmy.
Zdjęcia z wydarzenia Sylwia Rylowska/ Rewilding Oder Delta.