W stronę wspólnego krajobrazu: ludzie, ludzie, rysie, wilki - warsztaty

Warsztaty "W stronę wspólnego krajobrazu -ludzie, rysie, wilki" organizowane przez Rewilding Oder Delta i Praca Przyrodnika mają na celu stworzenie przestrzeni do otwartego dialogu na temat dużych drapieżników – wilków i rysi – oraz wyzwań związanych z ich obecnością w naszych ekosystemach. Chcemy, aby badacze, przyrodnicy, decydenci oraz przedstawiciele lokalnych społeczności z Polski i Niemiec wspólnie pochylili się nad tematem współistnienia człowieka i dzikiej przyrody. Wierzymy, że dzięki wymianie doświadczeń oraz pogłębianiu wiedzy będziemy mogli wspólnie wypracować skuteczne strategie ochrony, które będą uwzględniać zarówno potrzeby środowiskowe, jak i dobro społeczności lokalnych. Dążymy do tego, by wilki i rysie mogły żyć w zgodzie z ludźmi, a zrównoważone rozwiązania pomogły minimalizować konflikty i sprzyjały ochronie bioróżnorodności.

Program warsztatów

W miarę jak wilki naturalnie ponownie zasiedlają swoje historyczne siedliska, potrzeba opracowania zrównoważonych strategii współistnienia staje się coraz bardziej pilna.

Pierwszego dnia warsztaty obejmą różnorodne tematy związane z wyzwaniami, jakie niesie obecność wilków. Zostaną poruszone zagadnienia szkód i mechanizmy kompensacyjne mające na celu łagodzenie negatywnych skutków dla hodowców. Szczególną uwagę poświęci się możliwym zmianom prawnym dotyczącym ochrony wilków w Europie oraz wyzwaniom, jakie mogą one stanowić zarówno dla polityki ochrony przyrody, jak i życia społeczności lokalnych️. Podczas warsztatów omówiona zostanie także idea wilczych parków. Istotnym elementem konferencji będzie również dyskusja na temat etycznych aspektów badań nad wilkami, fotografii przyrodniczej i turystyki przyrodniczej.

Drugiego dnia skupimy się na reintrodukcji rysi na Pomorzu Zachodnim, prowadzonej przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze - Dzika Zagroda. Uczestnicy będą mieli okazję poznać proces reintrodukcji, w tym monitorowanie zdrowia i zachowania rysi po ich wypuszczeniu.

Kluczowym aspektem warsztatów będzie dyskusja na temat współistnienia rysi i ludzi w krajobrazie oraz znalezienie równowagi między potrzebami ochrony gatunku a interesami lokalnych społeczności.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Pan Adam Rudawski, Wojewoda Zachodniopomorski .

Patronat nad wydarzeniem objęła również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz dr Shivan Fate - Starosta Polic .

Natomiast patronat medialny objął Miesięcznik Dzikie Życie .

Dziękujemy za zaufanie!

Lynx lynx

Szczegółowa agenda i zapisy

Wierzymy, że dzięki wymianie doświadczeń oraz pogłębianiu wiedzy będziemy mogli wspólnie wypracować skuteczne strategie ochrony, które będą uwzględniać zarówno potrzeby środowiskowe, jak i dobro społeczności lokalnych.

Next
Next

Europa osłabia ochronę wilka- co dalej?