Wilcza wiosna - narodziny szczeniąt
Okres wiosennych narodzin szczeniąt 🐺 to newralgiczny czas w życiu wilczej rodziny.
Czynne miejsca rozrodowe wilków (nory, wnęki skalne, miejsca pod wykrotami itp.) są chronione prawem.
📣 Ustanowiona strefa w promieniu 500 m od miejsca rozrodu wilków od 1 kwietnia do 31 sierpnia jest chroniona zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
🔎👀⬇️⬇️⬇️⬇️
📍Jeśli znasz miejsce rozrodu wilków niezwłocznie zgłoś🔎📧 taką informacją do miejscowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podając współrzędne geograficzne. Pełną listę RDOŚ znajdziesz tutaj.
📍Nie wchodź poza szlaki i w miejsca trudno dostępne w lesie 🌳🌲do końca sierpniu, gdzie potencjalnie mogą przebywać wilcze szczenięta.
📍Pamiętaj jeśli nawet wydaje Ci się, że nie ma wilków w pobliżu pod żadnym pozorem nie zabieraj szczeniąt jeśli natkniesz się na młode wilki.
📍Nie spuszczaj psów ze smyczy w lesie. Jest to zakazane prawem. Po drugie pies🐕 może zabić, spłoszyć szczenięta. Jest to też niebezpieczne dla Twojego psa. Może nie przeżyć spotkania z dorosłymi wilkami.
📍Nie montuj fotopułapek, nie fotografuj📽📸 przy norach i ich bezpośrednim sąsiedztwie bez zgody RDOŚ, ponieważ możesz spowodować, że szczenięta zostaną przeniesione.
📍Nie płosz wilków🐺, nie ingeruj w przyrodę. Okres wychowywania młodych jest dużym wydatkiem energetycznym dla wilków, a każde przenoszenie związane z płoszeniem, utratą siedliska może wpłynąć na wzrost śmiertelności młodych wilków.
Edukuj 👀🔎📣w tym zakresie. Podziel się z innym tym tekstem.
⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️🔎🔎🔎🗣🗣🗣
Przypominam również jakie obowiązują zasady w strefach zgodnie Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody:
Bez zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska zabrania się:
1) przebywania osób, z wyjątkiem właściciela nieruchomości objętej strefą ochrony oraz osób sprawujących zarząd i nadzór nad obszarami objętymi strefą ochrony, oraz osób wykonujących prace na podstawie umowy zawartej z właścicielem lub zarządcą;
2) wycinania drzew lub krzewów;
3) dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli nie jest to związane z potrzebą ochrony poszczególnych gatunków;
4) wznoszenia obiektów, urządzeń i instalacji.